dwie kobiety oglądają różne rodzaje tapet

Tapeta winylowa a flizelinowa – czym się różnią i którą wybrać?

2023-10-17
Bernard Sosin

Tapety ścienne znów przeżywają swój renesans – po latach zapomnienia wkraczają na salony, tym razem w większej niż dawniej gamie kolorów, wzorów i tworzyw stanowiących bazę do ich wyrobu. Obecnie mamy do wyboru tapety flizelinowe, tapety winylowe, z włókna szklanego, tekstylne, no i oczywiście dobrze nam już znane tapety papierowe. Tym razem porównamy zalety i wady tapet winylowych i flizelinowych – jakie są między nimi różnice? I dlaczego ta wiedza może być przydatna?

Tapety winylowe – czym się cechują?

Tapeta winylowa to tapeta wykonana z papieru pokrytego warstwą spienionego winylu, czyli rodzaju znanego nam doskonale PCV – polichlorku winylu. Specjalna budowa sprawia, że tapety winylowe są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, zabrudzenia, wilgoć i promienie słoneczne. Kolejną zaletą ich budowy jest fakt, iż bardzo dobrze maskują nierówności tynku na ścianach.

Ten rodzaj tapety jest bardzo łatwy w utrzymaniu w czystości, dlatego warto go stosować w miejscach narażonych na zabrudzenia – wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką, aby przywrócić im czystość. Nie musimy obawiać się o uszkodzenie wzoru, zabezpiecza go bowiem warstwa PCV. Jak kłaść tapetę winylową? Dokładnie tak samo jak papierową, choć ze względu na grubość tapety winylowej powinna być ona kładziona z pomocą specjalnego kleju, poza tym jednak technika pracy jest taka sama. Jeśli więc masz choćby niewielkie doświadczenie w tej materii, poradzisz sobie.

Znamy już zalety, a jakie są wady tapety winylowej? Tego rodzaju tapety są znacznie droższe niż tradycyjne tapety papierowe. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę ich trwałość i odporność na uszkodzenia oraz wilgoć, to wyższy koszt zakupu okazuje się pozorny, cenę zakupu bowiem rekompensuje żywotność tapet winylowych. Niestety nie przepuszczają one wilgoci, mogą więc zatrzymywać ją w ścianie i po pewnym czasie odkleić się od niej. Należy również pamiętać, że tapeta winylowa wykonana jest z tworzywa sztucznego nieodpornego na wysokie temperatury. Układanie ich w pobliżu źródeł ciepła jest więc ryzykownym pomysłem.

Kiedy tapety winylowe będą dobrym wyborem?

Tapetę winylową można położyć właściwie w każdym pomieszczeniu. Jednak ze względu na swoje cechy najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach, które narażone są na powstawanie zabrudzeń. Idealnie nadaje się więc do przedpokoju, salonu, pokoju dziecka, a nawet kuchni i łazienki, pod warunkiem, że mają one sprawnie działającą wentylację, a w ścianach

Ciekawym wariantem jest fototapeta winylowa, która zachowuje wszystkie zalety „zwykłych” tapet winylowych, a do tego ma nadrukowany przepiękny wzór, na przykład pejzaż. I choć są rzeczywiście wyjątkowo efektowne, to trzeba mieć sporo doświadczenia, aby precyzyjnie położyć pasy tapety i ułożyć z nich idealny wzór.

Zalety i wady tapet na flizelinie

Chociaż tapeta winylowa jest praktyczna i estetyczna, to nie jest jedynym rodzajem tapet na rynku. Czym się więc różni od niej tapeta flizelinowa? I jakie są zalety tapet na flizelinie?

Tapety na flizelinie są okładzinami, których podkład wykonany jest z włókniny poliestrowej. W przeciwieństwie do tapet papierowych złożonych z kilku warstw papieru, mają więc solidniejszą i bardziej wytrzymałą strukturę, która pozwala także na ich łatwiejsze docinanie. Dzięki zastosowaniu włókien poliestrowych są też znacznie bardziej odporne na rozerwanie.

Tapety na podkładzie flizelinowym dostępne są w dwóch wariantach – papierowym i syntetycznym (w tym przypadku warstwę dekoracyjną pokrywa tworzywo sztuczne). Z faktu tego wynikają ich cechy użytkowe – tapeta flizelinowa z wykończeniem syntetycznym nadaje się do zmywania i jest odporna na wilgoć, w przypadku tapet z papierowym wykończeniem natomiast takiego efektu nie należy się spodziewać.

młoda kobieta wybierająca tapetę

Montaż tapety na flizelinie jest równie prosty, co winylowych. Pod tym względem nie ma wyraźnie zauważalnych różnic, chociaż należy wiedzieć, że przy nakładaniu tapety z flizeliny klej aplikujemy na ścianę, a nie na podkład. Natomiast co do usuwania tapet, to różnice te widać. O ile usuwanie tapety flizelinowej (zarówno jeśli chodzi o tapety syntetyczne, jak i z wykończeniem papierowym) jest stosunkowo proste, o tyle tapetę winylową usuwać należy w dwóch etapach – jest to zadanie trudniejsze i bardziej czasochłonne.

Tapeta flizelinowa oddziela się od ściany bardzo łatwo – całymi, dużymi płatami, jak naklejka. Nie potrzeba do jej usunięcia specjalnych preparatów ani zabiegów. Podobnie jak winylowa, jest dość gruba, dzięki czemu dobrze kryje nierówności na ścianie.

W jakich sytuacjach sprawdzą się tapety flizelinowe?

Tapety na flizelinie, w odróżnieniu od winylowych, nie nadają się do położenia w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, mogą bowiem nasiąkać wodą – w łazience i kuchni lepszym wyborem będzie zatem tapeta winylowa. Tapetę flizelinową możemy z powodzeniem stosować we wszystkich innych domowych wnętrzach – salonach, sypialniach i pokojach dziecięcych, przy czym w przypadku pokoju dziecięcego warto zdecydować się na tapetę na podłożu syntetycznym.

Podsumowanie

Jakie są więc różnice między tapetą na flizelinie i winylową? Na pewno właściwościami i zastosowaniem oraz sposobem montażu i demontażu. I choć dla laika różnice są niezauważalne na pierwszy rzut oka, to należy je poznać przed zakupem konkretnego rodzaju tapet. Teraz już wiesz na tyle dużo o tapetach winylowych i flizelinowych, że na pewno dokonasz trafnego wyboru.

O autorze

Bernard Sosin
Właściciel i założyciel firmy Profesjonalne Tapetowanie. Pochodzę ze Śląska, ale mieszkam i pracuję w Warszawie, dokąd przeprowadziłem się z miłości do żony. Doświadczenie w branży zdobywałem, pracując w Norwegii, a od 2009 roku świadczę wysokiej jakości usługi w Polsce, rozwijając markę Profesjonalne Tapetowanie. Od razu wybrałem wąską specjalizację, dzięki czemu mogłem skupić się na zgłębianiu tajników i doskonaleniu umiejętności. Dziś o tapetowaniu wiem niemal wszystko!

Najnowsze wpisy

tapeta na tepete Czy można przykleić tapetę na tapetę?
2023-10-17

Remontując mieszkanie czy dom, często szukamy prostych rozwiązań, które szybko pozwolą odmienić dane wnętrze. Jednym z takich pomysłów może być przyklejenie nowej tapety na starą tapetę. To idealna opcja dla […]

Czytaj więcej
sypialnia z tapeta w symetryczne wzory Najlepsze tapety na nierówne ściany
2023-10-17

Problem nierównych ścian może spędzać sen z powiek – z jednej strony są nieestetyczne, z drugiej jednak nie każdy może lub chce podjąć się ich kosztownego remontu. Złotym środkiem w […]

Czytaj więcej

Zainteresowała Cię nasza oferta?

Położymy dla Ciebie tapetę – skontaktuj się z nami i zarezerwuj termin już dziś!

Skontaktuj się z nami
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. | Dowiedz się więcej
Zamknij