tapeta na tepete

Czy można przykleić tapetę na tapetę?

2023-10-17
Bernard Sosin

Remontując mieszkanie czy dom, często szukamy prostych rozwiązań, które szybko pozwolą odmienić dane wnętrze. Jednym z takich pomysłów może być przyklejenie nowej tapety na starą tapetę. To idealna opcja dla wszystkich, którzy lubią często zmieniać aranżację swoich wnętrz, ale chcą oszczędzić sobie trudu sprzątania i zdrapywania tapety. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup tapety, musimy sprawdzić kilka kluczowych kwestii, które pozwolą określić czy takie rozwiązanie jest w danym przypadku możliwe.

Na co więc zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na nową tapetę? Czy można przykleić nową tapetę na starą tapetę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

Klejenie tapety na starą tapetę – kiedy jest to możliwe, a kiedy nie?

Aby osiągnąć zamierzony i długotrwały efekt takiego tapetowania, koniecznie musimy sprawdzić stan i rodzaj tapety oraz kondycję podłoża.

Rodzaj tapety

Przykładem, w którym możemy zastosować wspomniane rozwiązanie, są klejone dawniej, często spotykane jeszcze w starych mieszkaniach, tapety papierowe, które mimo upływu lat nadal mocno trzymają się ściany. Co więcej, tapety papierowe dzięki swojej porowatej powierzchni, zapewniają dobrą przyczepność nakładanego kleju. Jeśli więc masz taką tapetę, możesz rozważyć przykrycie jej nową tapetą.

Jeśli natomiast na Twojej ścianie znajduje się tapeta winylowa, to niestety nie możesz zastosować tego rodzaju klejenia. Tapety winylowe mają gładką powierzchnię, do której nie przystanie klej, co w konsekwencji spowoduje, że nowa tapeta ześlizgnie się ze ściany wkrótce po nałożeniu.

Hmm… ale jak odróżnić tapetę papierową od winylowej?

Wystarczy mokrą szmatką przetrzeć nieduży fragment tapety – jeśli woda wsiąka, a w miejscu przetarcia powstała wilgotna plama to znak, że materiał chłonie wodę, a Ty jesteś szczęśliwym posiadaczem papierowej tapety. W przypadku tapety winylowej woda nie wsiąknie, a pozostawi krople na tapecie.

jak kłaść tapetę na starą tapetę

Stan podłoża

Rodzaj starej tapety to nie wszystko. Przed podjęciem decyzji trzeba koniecznie sprawdzić dokładnie kondycję podłoża. Jeśli zauważysz, że stara tapeta się rozwarstwia lub łatwo odchodzi od ściany, lepiej będzie ją zdrapać.

Sprawdzając stan tapety, zwróć szczególną uwagę na jej rogi oraz miejsce łączenia brytów – drobne odklejenia, koniecznie musisz ponownie podkleić i pozostawić do wyschnięcia. Również wszelkiego rodzaju pęcherzyki powietrza wymagają przecięcia i podklejenia, w przeciwnym razie spowodują one powstanie nierówności.

Przeciwwskazaniem do takiego tapetowania jest stara tapeta posiadająca wypukłe wzory czy tłoczenia, które wpłyną negatywnie na estetyczny wygląd tapetowanej ściany.

jak położyć tapetę na starej tapecie

Należy także sprawdzić, czy na tapecie nie powstały różnego rodzaju uszkodzenia – przetarcia, wybrakowane fragmenty czy dziury po gwoździach, należy wyrównać masą szpachlową i wygładzić.

Przyklejenie nowej tapety na starą okładzinę będzie niemożliwe, jeśli na ścianie przyklejone są już dwie warstwy tapety. Nałożenie kolejnej z pewnością nie przyniesie zamierzonych efektów – stary klej do tapet może rozmoknąć, a kilka warstw tapety okazać się zbyt ciężkie. Aby sprawdzić, ile warstw tapety jest już na ścianie, można wyciąć nieduży fragment w mało widocznym miejscu, a później uzupełnić go masą gipsową.</p
jak położyć tapetę winylową

Jak przygotować starą tapetę do ponownego tapetowania?

Pierwszym krokiem, od którego powinniśmy zacząć cały proces, jest dokładne odkurzenie starej tapety przy użyciu odkurzacza z miękką szczotką. Następnie należy przetrzeć starą okładzinę miękką szmatką zamoczoną w wodzie z dodatkiem detergentu. Po dokładnym wyczyszczeniu tapety należy odczekać, aż całkowicie wyschnie, dopiero wtedy przystępujemy do jej gruntowania. Ważne, aby użyć do tego specjalnego gruntu do tapet, który zapewni jednakową chłonność na całej powierzchni ściany, co sprzyja równomiernemu przyklejeniu nowej tapety. Inne, zbyt mocne grunty mogą stworzyć szklistą powłokę, która uniemożliwi prawidłowe nałożenie kleju.

Klejenie tapety na starą okładzinę

Dalsze proces wygląda podobnie jak w przypadku typowego klejenia tapet. Zaczynamy od zmierzenia wysokości ściany i przycięcia pierwszego brytu tapety z kilkucentymetrowym zapasem. Najtrudniejsze pod tym względem są tapety ze wzorami wymagającymi perfekcyjnego dopasowania. W zależności od posiadanego rodzaju tapety nakładamy klej na ścianę (tapeta winylowa i flizelinowa) lub na tapetę (tapeta papierowa), a następnie przyklejamy bryt do ściany, zaczynając od góry. Powierzchnię tapety wygładzamy specjalnym, gumowym wałkiem. Podczas przyklejania kolejnych brytów, należy zwracać szczególną uwagę na miejsca ich styku.

Ważna rada – zanim rozpoczniemy klejenie tapety, rozplanujmy układ pasów nowej tapety tak, aby linie ich styku nie pokrywały się z miejscami styku starej tapety. Takie rozwiązanie zminimalizuje ryzyko późniejszego odklejania się krawędzi obu warstw tapet.

stare tapety papierowe

Klejenie nowych tapet na stare – czy warto?

Proces kładzenia nowej tapety na starą tapetę można wykonać samemu, jednak wymaga to posiadania odpowiedniej wprawy i doświadczenia. Jeśli natomiast źle ocenimy stan podłoża i przykleimy nową tapetę, która po krótkim czasie zacznie się odklejać, narazimy tym nasz budżet na niepotrzebne straty, a sobie dołożymy dodatkowej pracy i wysiłku. Dlatego zdecydowanie lepiej powierzyć przygotowanie ściany i klejenie tapety profesjonalistom, którzy wiedzą, jak prawidłowo ocenić podłoże, przygotować lub usunąć starą warstwę oraz fachowo kłaść tapetę.

Podsumowanie

Klejenie nowej tapety na starą tapetę to szybki sposób dekoracji ścian. Niesie on jednak ze sobą spore ryzyko niepowodzenia, dlatego raczej nie jest zalecany przez specjalistów z branży.

Rozwiązanie to jest możliwe jedynie wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że mamy do czynienia z tapetą papierową, która naprawdę mocno trzyma się ściany. We wszystkich innych przypadkach należy mocno zastanowić się nad sensem takiego rozwiązania. Wbrew pozorom korzystniejszym wyjściem może okazać się usunięcie starej tapety i położenie nowej bezpośrednio na otynkowane ściany. Najlepszym rozwiązaniem, które zagwarantuje nam zadowolenie z efektu końcowego, będzie skorzystanie z pomocy doświadczonych i sprawdzonych fachowców.

O autorze

Bernard Sosin
Właściciel i założyciel firmy Profesjonalne Tapetowanie. Pochodzę ze Śląska, ale mieszkam i pracuję w Warszawie, dokąd przeprowadziłem się z miłości do żony. Doświadczenie w branży zdobywałem, pracując w Norwegii, a od 2009 roku świadczę wysokiej jakości usługi w Polsce, rozwijając markę Profesjonalne Tapetowanie. Od razu wybrałem wąską specjalizację, dzięki czemu mogłem skupić się na zgłębianiu tajników i doskonaleniu umiejętności. Dziś o tapetowaniu wiem niemal wszystko!

Najnowsze wpisy

sypialnia z tapeta w symetryczne wzory Najlepsze tapety na nierówne ściany
2023-10-17

Problem nierównych ścian może spędzać sen z powiek – z jednej strony są nieestetyczne, z drugiej jednak nie każdy może lub chce podjąć się ich kosztownego remontu. Złotym środkiem w […]

Czytaj więcej
doradca pomagający klientce w wyborze tapety Tapeta winylowa – co to jest i jakie ma zalety?
2023-10-17

Tapeta winylowa to wyjątkowy rodzaj tapety – jest praktyczna, trwała i ma uniwersalne zastosowanie w aranżacji wnętrz, a jej zalety wynikają ze sposobu, w jaki jest produkowana. Zobacz jakie właściwości […]

Czytaj więcej

Zainteresowała Cię nasza oferta?

Położymy dla Ciebie tapetę – skontaktuj się z nami i zarezerwuj termin już dziś!

Skontaktuj się z nami
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. | Dowiedz się więcej
Zamknij