elegancka sypialnia z tapetą na ścianie

Jak przygotować ścianę pod tapetę?

2022-08-22
Bernard Sosin

Tapety stanowią przepiękną dekorację ścian i trudno się dziwić, że w ostatnim czasie cieszą się wciąż rosnącą popularnością. A jednak tapetowanie ścian nie jest, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, procesem prostym. Wymaga niezwykle starannego przygotowania ścian, a każdy popełniony błąd może okazać się kosztowny.

Dlaczego odpowiednie przygotowanie podłoża jest tak istotne? Na czym polega i czy można wykonać je samodzielnie? A może lepiej jednak skorzystać z usług fachowców i mieć pewność, że praca zostanie wykonana zgodnie ze sztuką? Oto wszystko, co powinniście wiedzieć na ten temat.

Odmień wnętrze swojego mieszkania!

Postaw na profesjonalne usługi tapetowania!

Bezpłatna wycena online

Dlaczego przygotowanie ścian pod tapetowanie jest istotne?

Każdy rodzaj tapet – czy to tapety winylowe, papierowe, tekstylne czy z włókna szklanego – należy kłaść na dobrze przygotowane podłoże. Powodów jest kilka:

  • stare tapety lub powłoki malarskie mogą się łuszczyć, wybrzuszać lub nawet odpadać – jeśli położysz na nie nową tapetę, to odpadną razem z nią;
  • wyrównanie powierzchni ściany zapewnia jej estetyczny wygląd – nie łudź się, że tapeta zamaskuje nierówności. Poza tym tapety nie będą idealnie przylegały do nierównego podłoża;
  • gruntowanie ścian – zapewnia większą przyczepność kleju do ściany i zapobiega odklejaniu się tapety.

Jak sam widzisz, nie warto lekceważyć tego etapu prac. Jeśli więc brak Ci doświadczenia lub czasu, zdaj się na fachowców.

Podłoże pod tapetę – czym powinno się charakteryzować?

Od podłoża pod tapetę wymaga się, aby było suche, gładkie, czyste i charakteryzowało się niską chłonnością. Poszczególne etapy przygotowania ścian mają za zadanie kolejno nadawać im wymienione cechy.

Przygotowanie ściany krok po kroku

Aby odpowiednio przygotować ścianę do tapetowania, należy nie tylko wykonać wszystkie czynności, które wymienimy poniżej, ale też zrobić to w tej dokładnie kolejności. Najłatwiej będzie w nowym mieszkaniu – zwykle ściany są czyste i świeże, trzeba tylko odczekać, aż gładzie dobrze wyschną. Więcej pracy czeka Cię w starym mieszkaniu, w którym na ścianach są stare warstwy farb lub tapet, dziury po zbędnych gwoździach, rysy i inne niedoskonałości.

Usuwanie starych powłok malarskich i tapet

Dawniej prace zalecano rozpocząć od mycia ścian mydłem malarskim i ciepłą wodą, które pozwalało usunąć wszelki brud i tłuste plamy. Obecnie robi się to bardzo rzadko – poleca się natomiast przygotować ścianę do tapetowania zaczynając od usuwania starych powłok malarskich – to, w jaki sposób to zrobimy, zależeć będzie od rodzaju farby, która się na ścianie znajduje. Stare farby klejowe należy usunąć w całości, farby dyspersyjne tylko w tych miejscach, w których się łuszczą, a w przypadku starej emalii wystarczy szlifowanie papierem ściernym lub szlifierką.

W przypadku konieczności usuwania tapet pracy będzie więcej – musisz usunąć je w całości. Prace będą jednak przebiegały w różny sposób w zależności od tego, jaki rodzaj tapety jest na ścianie. Tapety winylowe warto usuwać w dwóch etapach potem spodnią) – najpierw usunąć wierzchnią warstwę, czyli winyl (warstwę wodoodporną), a potem dopiero namoczyć tapetę wodą lub specjalnym środkiem przeznaczonym do tego celu, a po wchłonięciu płynu starannie usunąć szpachelką.

Tapety można przed namoczeniem podrapać drucianą szczotką – dzięki temu woda łatwiej dotrze do ich spodniej warstwy. Wszelkie pozostałości usunąć preparatem do tego przeznaczonym.

Pracy, jak sam widzisz, jest sporo. Do tego musisz umieć prawidłowo ocenić stan podłoża i rodzaj znajdujących się na nim powłok. To jednak podstawa, jeśli chcesz, aby powierzchnia nowych tapet była gładka i trwała.

Wyrównanie ścian gładzią szpachlową gipsową

Po usunięciu starych tapet czy farb dostrzeżesz z pewnością liczne niedoskonałości ścian – rysy, pęknięcia i dziury. Jak z nimi postąpić? Technika zależy od ich głębokości i rozległości. Płytkie rysy o niewielkiej powierzchni wystarczy wypełnić masą szpachlową. Natomiast na większe i głębsze należy nałożyć taśmę wzmacniającą, a dopiero potem wypełnić je zaprawą wyrównującą. Może się zdarzyć, że w niektórych miejscach tynk będzie się odspajał od ściany – wówczas należy go skuć i wyrównać podłoże zaprawą wyrównującą.
Podobnie będzie, jeśli masz nowe mieszkanie i ściany z płyt gipsowo – kartonowych. Należy zaszpachlować połączenia między nimi oraz uszkodzenia i ubytki po wcześniejszym zagruntowaniu całej powierzchni płyt.

Kiedy powierzchnia wyschnie, możesz przygotować gips szpachlowy i wypełnić nim ubytki i szpary między płytami, a następnie na miejsca łączenia płyt nałożyć taśmę do spoinowania i docisnąć ją pacą, aby pozbyć się spod niej powietrza, a następnie pokryć ją drugą warstwą i starannie wyrównać. Jeśli pracujesz z elastyczną zaprawą, możesz pominąć aplikację taśmy.

Szlifowanie papierem lub żyrafą

Kiedy wyschnie masa szpachlowa wypełniająca łączenia płyt i ubytki, należy ją oszlifować. Nierówne ściany będą widoczne – grubsza tapeta być może nieco ukryje nierówności, ale cienkie, jasne tapety na pewno nie. Ważne więc, aby przygotować ściany kompleksowo.

Jeśli powierzchnia ściany jest nieduża, możesz użyć papieru ściernego – gąbki lub specjalnej pacy. Jednak w przypadku gdy tapetujesz duże przestrzenie, zdecydowanie lepiej sprawdzi się szlifierka typu żyrafa. Pracy będzie szybko ubywało, a Twoje ramiona nie zmęczą się zanadto.

mężczyzna usuwający starą tapetę ze ściany

Pamiętaj jednak, aby pracować umiejętnie – zbyt długie lub mocne szlifowanie jednego miejsca spowoduje powstanie wgłębienia. Praca ta wymaga wprawy i delikatności. Po jej zakończeniu należy starannie omieść ściany szczotką z miękkim włosiem i odkurzyć pomieszczenie, aby powstały przy szlifowaniu pył nie unosił się w powietrzu.

Gruntowanie ścian

Teraz możesz przystąpić do gruntowania ścian – zabieg ten służy do wyrównania ich chłonności. Potrzebne Ci będą szeroki pędzel i preparat gruntujący – rodzaj preparatu zależy od tego, jaki jest rodzaj powierzchni:

  • na tynki cementowo – wapienne oraz płyty gipsowo – kartonowe można przeznaczyć gruntujący podkład pigmentowy,
  • tynki gipsowe można gruntować klejem rozcieńczonym wodą w odpowiednich proporcjach (szczegółowe informacje znajdziesz na etykiecie umieszczonej przez producenta kleju na opakowaniu).

Kiedy już wiesz czym gruntować ściany, pozostaje Ci tylko rozpocząć pracę. Nakładaj grunt pędzlem na powierzchni ściany niezbyt grubą warstwą, aby nie pozostały zacieki, ale starannie, aby pokryć każdy fragment powierzchni. Po rozprowadzeniu kleju gruntującego odczekaj jeden dzień, zanim rozpoczniesz tapetowanie mieszkania.

Podsumowanie

Jak sam widzisz, przygotowanie ściany na położenie tapety wcale nie jest proste. Na niedoświadczonego inwestora czeka kilka pułapek, a ich przeoczenie może zniweczyć wszystkie starania – w założeniu nowoczesne, oryginalne wnętrze będzie po tapetowaniu ścian wyglądało nieestetycznie. To strata czasu i pieniędzy przeznaczonych na materiały.

Jeśli więc nie masz doświadczenia, zleć wykonanie pracy fachowcom, którzy zrobią wszystko za Ciebie. Tylko to zagwarantuje osiągnięcie efektu, którego oczekujesz.

O autorze

Bernard Sosin
Właściciel i założyciel firmy Profesjonalne Tapetowanie. Pochodzę ze Śląska, ale mieszkam i pracuję w Warszawie, dokąd przeprowadziłem się z miłości do żony. Doświadczenie w branży zdobywałem, pracując w Norwegii, a od 2009 roku świadczę wysokiej jakości usługi w Polsce, rozwijając markę Profesjonalne Tapetowanie. Od razu wybrałem wąską specjalizację, dzięki czemu mogłem skupić się na zgłębianiu tajników i doskonaleniu umiejętności. Dziś o tapetowaniu wiem niemal wszystko!

Najnowsze wpisy

tapeta na tepete Czy można przykleić tapetę na tapetę?
2023-10-17

Remontując mieszkanie czy dom, często szukamy prostych rozwiązań, które szybko pozwolą odmienić dane wnętrze. Jednym z takich pomysłów może być przyklejenie nowej tapety na starą tapetę. To idealna opcja dla […]

Czytaj więcej
sypialnia z tapeta w symetryczne wzory Najlepsze tapety na nierówne ściany
2023-10-17

Problem nierównych ścian może spędzać sen z powiek – z jednej strony są nieestetyczne, z drugiej jednak nie każdy może lub chce podjąć się ich kosztownego remontu. Złotym środkiem w […]

Czytaj więcej

Zainteresowała Cię nasza oferta?

Położymy dla Ciebie tapetę – skontaktuj się z nami i zarezerwuj termin już dziś!

Skontaktuj się z nami
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. | Dowiedz się więcej
Zamknij