specjaliści montujący nową tapetę w mieszkaniu

Jak poprawnie przyklejać tapetę?

2022-10-14
Bernard Sosin

W dobie rozkwitu popularności tapet nie dziwi fakt, że coraz więcej osób zastanawia się, czy tapetowanie ścian jest procesem trudnym i czy wzięcie sprawy we własne ręce (dosłownie) jest możliwe. Dużo w tym aspekcie zależy od rodzaju tapety — jedne wymagają znacznie większej wprawy i smykałki do wykonywania manualnych prac, inne z kolei nie nastręczają aż tylu trudności technicznych. Niemniej, na pytanie jak przykleić tapetę, by efekt spełniał wszystkie kryteria estetyczne i praktyczne, odpowiedź w zasadzie jest jedna: profesjonalnie. A skoro profesjonalnie, to z pomocą wykwalifikowanych i doświadczonych w swoim fachu ekspertów, takich jak nasza ekipa działająca pod szyldem Profesjonalne Tapetowanie.

Odmień wnętrze swojego mieszkania!

Postaw na profesjonalne usługi tapetowania!

Bezpłatna wycena online

Jeśli jednak czujesz się na siłach, by samodzielnie sprostać zadaniu, mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek i porad, dzięki którym dowiesz się, jak przygotować się do montażu tapety i jakie kroki podjąć, by proces tapetowania został zwieńczony spektakularnym sukcesem. Zaczynamy!

Krok 1. Wybierz tapetę

Po pierwsze musisz podjąć decyzję, jaki rodzaj tapety będzie odpowiedni do konkretnego pomieszczenia. W dokonaniu wyboru najlepiej pomogą fachowcy, ale wstępne rozeznanie możesz przeprowadzić w internecie. Weź pod uwagę takie czynniki jak stopień wilgotności panującej w danym pomieszczeniu, nasłonecznienie, a także to, czy tapeta będzie szczególnie narażona na zabrudzenie lub uszkodzenia mechaniczne. Przykładowo, w miejscach suchych i bezpiecznych (np. rzadko użytkowanych) sprawdzi się praktycznie każdy rodzaj tapety, podczas gdy w łazience, kuchni lub innych wilgotnych pomieszczeniach najlepszym wyborem będą trwałe i odporne na działanie różnych czynników tapety winylowe lub z włókna szklanego.

Krok 2. Dokonaj pomiarów

Gdy już podejmiesz decyzję dotyczącą wyboru rodzaju tapety, musisz zorientować się, ile materiału będziesz potrzebować. Dokonanie pomiarów nie jest jednak rzeczą prostą — wbrew internetowym zaleceniom, zastosowanie prostego matematycznego wzoru na obliczenie całkowitej powierzchni ścian nie wystarczy. Pod uwagę trzeba bowiem wziąć straty materiały z każdej rolki, a także konieczność zostawienia ok. 10 cm zapasu na każdy pasek tapety. Choć założenie, że trzeba kupić 10-15% tapety więcej niż wykazują dane z obliczeń, wydaje się bezpieczne, każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Dlatego to zadanie najlepiej zostawić fachowcom, którzy najdokładniej oszacują liczbę niezbędnych do danego pomieszczenia rolek.

kobieta wybierająca tapetę

Krok 3. Wybierz odpowiedni klej do tapet

Wybór kleju zależy od rodzaju okleiny. Jeśli zdecydujesz się położyć tapetę papierową, dobrze sprawdzi się uniwersalny produkt. Aby zamontować tapetę winylową lub o głębokim tłoczeniu, będziesz potrzebować kleju do tapet specjalnych lub winylowych.

Krok 4. Przygotuj potrzebne narzędzia

Przed przystąpieniem do pracy, zgromadź wokół siebie wszystko, czego będziesz potrzebować podczas tapetowania. Przydatne narzędzia to m.in.:

 • gotowy klej w pojemniku (opcjonalnie wiadro do mieszania kleju),
 • preparat gruntujący,
 • nóż do cięcia tapety,
 • wałek do nakładania kleju,
 • paca tapeciarska (lub wałek gumowy) do wygładzania tapety,
 • gąbka lub ścierka, aby usunąć nadmiar kleju,
 • pion murarski lub poziomica,
 • ołówek,
 • miara,
 • drabina.

Krok 5. Przygotuj ściany do tapetowania

Tu wszystko zależy od tego, z jakimi ścianami przyjdzie Ci się zmierzyć. Brak należytego przygotowania ściany przed położeniem tapety może skutkować powstaniem mało atrakcyjnych dla oka nierówności lub doprowadzić do tego, że okleina nie będzie się trzymać i efekt Twoich starań pójdzie na marne. Co zatem zrobić?

 • Przede wszystkim oceń stan podłoża. Dobrze przygotowana powierzchnia ściany powinna być sucha, gładka, czysta i chłonna.
 • Jeśli ściana pokryta jest zużytą tapetą, trzeba ją usunąć. Możesz użyć ciepłej wody lub specjalnego preparatu do usuwania tapet, przydatna okaże się również szpachelka. Sprawa jest łatwiejsza w przypadku tapet na flizelinie, ponieważ nową tapetę można ułożyć na jej spodniej warstwie.
 • Jeżeli ściana jest pomalowana, musisz ocenić, jak mocno farba jest związana z podłożem. Zrób szybki test: naklej na ścianę kawałek taśmy samoprzylepnej i dynamicznie go oderwij — jeśli na taśmie pozostaną resztki farby, oznacza to, że ścianę trzeba wyczyścić. Użyj do tego celu specjalnego płynu do mycia ścian. Jeżeli ścianę pokryto farbę olejną, przetrzyj powierzchnię papierem ściernym w celu zwiększenia przyczepności kleju. Pamiętaj, że ściana musi być całkowicie sucha przed rozpoczęciem procesu tapetowania.
 • Obejrzyj dokładnie ścianę, aby zlokalizować wszelkie nierówności, takie jak rysy lub ubytki. Wszystkie szczeliny wypełnij zaprawą i pokryj specjalną taśmą maskującą. Następnie wyrównaj powierzchnię ściany za pomocą masy szpachlowej i wygładź cienkim papierem ściernym. Jeśli ściany wykonane są z płyt kartonowo-gipsowych, występujące między nimi rowki muszą zostać zaszpachlowane i oszlifowane.
 • Tak przygotowaną ścianę należy odkurzyć lub umyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu lub mydła malarskiego.
 • Dzień przed rozpoczęciem tapetowania, ściany powinny zostać poddane gruntowaniu, wykorzystując do tego celu grunt głębokopenetrujący.

usuwanie resztek starej tapety

Krok 6. Przystąp do tapetowania

Czas przejść do sedna sprawy. Aby przygotować pierwszy bryt tapety, zmierz wysokość ściany (nie wliczaj listwy podłogowej) i odmierz odpowiedni pasek tapety na rolce, dodając kilkucentymetrowy margines. Odetnij odmierzony fragment.

Wzorzyste tapety są w tym względzie najbardziej wymagające — w profesjonalnie położonej okleinie paski tapety łączą się ze sobą w taki sposób, że w układ prezentowanej kompozycji nie wdziera się żaden dysonans zaburzający estetyczne odczucia. Jeśli wzór jest szczególnie wymagający pod względem dopasowania, najlepiej przygotować bryty przed rozpoczęciem tapetowania — po przygotowaniu pierwszego brytu, rozwiń obok rolkę tapety, przymierz, dopasuj i odetnij kolejny bryt.

Przygotuj klej do tapet — użyj gotowego produktu w pojemniku lub rozrób preparat w wiaderku (w drugim wypadku zawsze postępuj zgodnie z wytycznymi na opakowaniu). Przy pomocy poziomicy i ołówka zaznacz na ścianie miejsce, od którego rozpoczniesz tapetowanie mieszkania. Sposób klejenia zależy od rodzaju tapety. Wyróżniamy dwie metody:

 1. Aplikowanie kleju bezpośrednio na ścianę — jest to metoda nakładania tapety winylowej na flizelinie, tapety flizelinowej i tapety tekstylnej. Klej trzeba rozprowadzać równomiernie, od góry do dołu, by uniknąć zbryleń. Użyj do tego celu wałka malarskiego, a w trudno dostępnych miejscach pędzla.
 2. Aplikowanie kleju na tapetę — tę metodę stosuje się w przypadku tapet papierowych i raufaz (tapet do malowania). Szczególną uwagę należy zwrócić na dokładne rozprowadzenie kleju przy brzegach tapety.

wygładzanie tapety gumowym wałkiem, by usunąć pęcherze powietrza

Przyłóż pierwszy bryt do górnej części ściany, tak, aby brzeg tapety pokrywał się z wyznaczoną ołówkiem linią, i dociśnij.

W celu pozbycia się pęcherzyków powietrza wygładź powierzchnię pacą lub gumowym wałkiem.

Przyklej sąsiadujący pasek, pilnując, by nie zostawiać odstępów między poszczególnymi brytami. Dociśnij wałkiem miejsca styku brytów (jeśli mogłoby to uszkodzić fakturę tapety, użyj czystej ściereczki).

Przy pomocy ostrego noża i listwy, odetnij nadmiar tapety po oby stronach, uważając, by nie podrzeć okleiny. W przypadku tapet posmarowanych klejem odcinanie naddatków materiału powinno nastąpić przed wyschnięciem kleju, co pozwoli zapobiec strzępieniu brzegów. W razie konieczności rozprowadź cienkim pędzelkiem odrobinę kleju przy brzegach i dociśnij tapetę do ściany.

Ostatni pasek tapety przy narożniku dopasuj tak, by lekko nachodził na kolejną ścianę. Krawędź klejonego w następnej kolejności brytu powinna zachodzić na ten obejmujący narożnik. Następnie weź linijkę i nóż i precyzyjnie odetnij ten naddatek materiału i wygładź brzegi.

W przypadku wnęk okiennych przyłóż bryt do ściany obok okna, uwzględniając zapas materiału, który wypełni wnękę, aż do ramy okna. Starannie dopasuj, zagnij i dociśnij do ściany, a następnie odetnij niepotrzebną część. Przy dolnej krawędzi okna doklej tapetę równolegle do parapetu, a jej nadmiar ostrożnie utnij.

Ważne: Tapetowanie fragmentów ściany wokół okien, drzwi, kontaktów, a także na suficie czy w narożnikach wymaga szczególnej precyzji i wprawy. W praktyce okazuje się to zwykle dużo bardziej skomplikowane, niż zakładają instrukcje, dlatego optymalnym rozwiązaniem jest wezwanie na pomoc specjalistów.

W trosce o efekt końcowy

Dołożyliśmy wszelkich starań, by wytłumaczyć, jak należycie przygotować ściany do tapetowania i jaki arsenał narzędzi będzie Ci potrzebny, by z sukcesem sprostać zadaniu. Wiesz, jak kłaść tapetę winylową na flizelinie, a jak przebiega klejenie tapety papierowej. Na pewno poradzisz też sobie z umiejętnym docięciem brytów czy odpowiednim wygładzeniem powierzchni tapety. Pamiętaj jednak, że choć proces tapetowania może wydawać się łatwy w teorii, w momencie gdy staniesz twarzą w twarz z licznymi technicznymi aspektami tego przedsięwzięcia, sytuacja może okazać się dużo bardziej skomplikowana. Dlatego polecamy skorzystanie z usług ekspertów, takich jak załoga firmy Profesjonalne Tapetowanie. Doświadczenie i umiejętności zdobyte w wyniku wieloletniej praktyki to gwarancja jakości i doskonałego efektu wizualnego. A czy nie tego właśnie oczekujesz na ścianach swojego mieszkania?

O autorze

Bernard Sosin
Właściciel i założyciel firmy Profesjonalne Tapetowanie. Pochodzę ze Śląska, ale mieszkam i pracuję w Warszawie, dokąd przeprowadziłem się z miłości do żony. Doświadczenie w branży zdobywałem, pracując w Norwegii, a od 2009 roku świadczę wysokiej jakości usługi w Polsce, rozwijając markę Profesjonalne Tapetowanie. Od razu wybrałem wąską specjalizację, dzięki czemu mogłem skupić się na zgłębianiu tajników i doskonaleniu umiejętności. Dziś o tapetowaniu wiem niemal wszystko!

Najnowsze wpisy

tapeta na tepete Czy można przykleić tapetę na tapetę?
2023-10-17

Remontując mieszkanie czy dom, często szukamy prostych rozwiązań, które szybko pozwolą odmienić dane wnętrze. Jednym z takich pomysłów może być przyklejenie nowej tapety na starą tapetę. To idealna opcja dla […]

Czytaj więcej
sypialnia z tapeta w symetryczne wzory Najlepsze tapety na nierówne ściany
2023-10-17

Problem nierównych ścian może spędzać sen z powiek – z jednej strony są nieestetyczne, z drugiej jednak nie każdy może lub chce podjąć się ich kosztownego remontu. Złotym środkiem w […]

Czytaj więcej

Zainteresowała Cię nasza oferta?

Położymy dla Ciebie tapetę – skontaktuj się z nami i zarezerwuj termin już dziś!

Skontaktuj się z nami
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. | Dowiedz się więcej
Zamknij